Obliba podcastů je v posledních letech stále na vzestupu – jedná se totiž o nejjednodušší cestu k mluvenému slovu. Podcast je volně šířený zvukový záznam na internetu, který se dá poslouchat zdarma buďto stažený do vlastního zařízení, nebo přímo online. Na rozdíl od rádia si tak můžete obsah vybírat na míru – přesně ten, který se vám líbí, a poslouchat ho kdykoli, třeba při cestě do práce nebo během mytí nádobí. Jedním z tvůrců tohoto typu obsahu je i Český rozhlas, který má na svém webu velkou nabídku různorodých pořadů.
Mezi nejoblíbenější pořady patří ty, jež se zaměřují na blízkou i vzdálenou historii. Příkladem mohou být Příběhy 20. století, které jsou od roku 2013 vysílané každou neděli od 20:05 na programu ČRo Plus. Tento dokumentární cyklus přináší skrze vzpomínky pamětníků (veteránů, odbojářů, přeživších holocaustu, ale i politických vězňů komunismu nebo funkcionářů KSČ) nové pohledy na minulé století. Na stejném programu je pak vysílán i pořad Historie Plus (pravidelně v sobotu od 20:33), ve kterém se během 25 minut moderátoři věnují osobnostem a dějinným událostem nejen z českého prostředí.
Dalším oblíbeným podcastem, jehož všechny díly je možné si na webu Českého rozhlasu poslechnout, je pořad Prahou křížem krážem. Tento cyklus krátkých pozvánek na místa v Praze, která stojí za to navštívit, nabízí netradiční pohled na domy, věže, mosty, parky, zahrady, stromy, sochy, rybníky či potoky. V souvislosti s aktuálně probíhajícím bouráním některých architektonických zajímavostí hlavního města pak může zaujmout i pořad o architektuře Bourání programu Radio Wave, jehož autory jsou Adam Gebrian a Karolína Vránková. V pořadu se v nedávné době objevil například i rozhovor o umění v metru s architektkou Annou Švarc, která pracuje pro Dopravní podnik hlavního města Prahy. Audioarchivy všech dílů pořadů jsou dostupné na webu mujrozhlas.cz.
Martina Janoušková