Myčka nádobí je skvělá věc. Stejně jako pračka. Zastane spoustu práce a nemá u toho řeči.
V mém okolí je celá řada lidí, kteří myčku mají. A protože jsem šťoura, občas se poptám, jak konkrétně ji kdo používá.
Jedním z motivů, proč si moji přátelé pořídili myčku, byl kromě úspory času a sil i ohled na životní prostředí. A kvůli tomu někteří z nich pravidelně zapínají myčku na co nejkratší program. Logika je za tím ta, že čím kratší dobu myčka jede, tím méně toho spotřebuje. Ale u některých spotřebičů se nedá nastavit víc než čas a pak stroj dožene krátký čas vyšší teplotou vody. A paradoxně tak spotřebuje energie víc. Takže jestli vás netlačí čas, dávejte klidně delší programy, které místo čistící síly horké vody využijí čistící sílu času. Čistící sílu času můžete využít i při mytí nádobí v ruce. Úplně jednoduše to uděláte tak, že nenecháte jídlo na talířích a nádobí zaschnout, naopak talíře necháte odmočit. Dejte tomu čas. A špína pak půjde dolů snadno.
A funguje to tak i při běžném úklidu. Můžete na vanu či umyvadlo stříkat účinnou chemii, nebo si můžete do rozprašovače dát slabý roztok octu a vanu tím postříkat. A dejte octu chvilku času, on ten vodní kámen odmáčí.
A zpátky k myčkám. U několika mých kamarádů jsem vypozoroval, že jim to nedá a nádobí před vložením do myčky ještě rychle opláchnou. Moderní myčky si s trochou omáčky poradí při prvním sprchování. Samozřejmě nedojedený knedlík na talíři nenecháme. Tak daleko technika ještě není. A jestli se chcete chovat opravdu eko, pouštějte myčku jen plnou. Nebo skoro plnou. Vyplýtvat jednu tabletu, hromadu vody a energie na umytí dvou talířů fakt nemá smysl. To lépe a šetrněji umyjete v ruce.
Ale možná máte ten model myčky, která umí umýt jen v jedné části myčky. Tak to pak ano. Jen bacha, abyste nepustili mytí v té prázdné části.
Martin Mach Ondřej